W jednym z poprzednich artykułów przybliżyliśmy terminologię zaburzeń osobowości. Pokrótce omówiliśmy poszczególne rodzaje zaburzeń osobowości i co się z nimi wiążę. W dzisiejszym artykule szerzej omówimy osobowość unikającą. Czym ona jest i jak ją rozpoznać?
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
Czym jest osobowość unikająca?
Z jednej strony osoby takie cechuje nastawienie do świata przejawiające się lękiem przed relacjami z innymi, oraz lęk przed odrzuceniem. Z drugiej stronu osoby te charakteryzują się wysoką potrzebą bliskości. W starciu tych sprzecznych uczuć wygrywają te z negatywnym wydźwiękiem czyli głównie lęk. Pacjenci o osobowości unikającej często są samotne, przejawiają trudności w nawiązaniach relacji z innymi.
Przyczyny rozwoju zburzenia
Osobowości unikającej sprzyjają następujące cechy charakteru: wrażliwość, nieśmiałość, negatywne nastawienie do życia czy introwertyzm. Rozwojowi tego typu zaburzeń może sprzyjać również negatywne otoczenie, w którym się wychowujemy np. brak akceptacji ze strony bliskich.
Objawy osobowości unikającej
Wśród najważniejszych objawów tego zaburzenia osobowości możemy wskazać:
– Niską samoocenę;
– Ciągły lęk;
– Utrudniony kontakt z otoczeniem;
– Unikanie kontaktów społecznych;
– Trudność w podejmowaniu decyzji;
– Problem w wyrażaniu emocji;
– Depresję
Leczenie zaburzeń osobowości typu unikającej
Podstawową diagnostykę powinien przeprowadzić psycholog. Na podstawie diagnozy może zlecić dalsze leczenie. Podstawą leczenia wszystkich zaburzeń osobowości jest psychoterapia. Zaburzenia osobowości unikającej najczęściej leczy się za pomocą psychoterapii grupowej. Można stosować również psychoterapię poznawczo-behawioralną. W niektórych przypadkach psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne, ale nie jest ona potrzebne każdorazowo. Zapraszamy do konsultacji z naszymi psychologami, którzy pomogą Państwu odzyskać zdrowie psychiczne.