Na czym polega psychoterapia?

Niektórym osobom na słowa „psychoterapia” lub „psychoterapeuta” od razu cierpnie skóra i mają bardzo złe skojarzenia z różnego rodzaju filmów, książek, starych przekonań. Wszystkie te złe skojarzenia są oczywiście niesłuszne, ponieważ psychoterapia jest z góry nastawiona na pomoc człowiekowi, a nie na wyrządzenie mu krzywdy. Czym zatem dokładnie jest ta metoda leczenia?

Co to jest psychoterapia?

Łączy ona w sobie elementy filozofii, medycyny oraz psychologii i ma na celu leczenie schorzeń oraz różnego rodzaju nieprawidłowości w funkcjonowaniu ludzkiej psychiki. Głównym i podstawowym założenie tego rodzaju leczenia jest przede wszystkim bliski i bezpośredni kontakt lekarza psychoterapeuty z pacjentem. Nie muszą to być spotkania indywidualne – zajęcia z psychoterapeutą mogą również odbywać się w grupie w zależności od rodzaju przyjętej formy psychoterapii. Nie należy zatem demonizować ani psychoterapeutów ani samej psychoterapii, ponieważ jej głównym zadaniem jest niesienie pomocy człowiekowi w trudnych chwilach.

Na co może pomóc leczenie psychoterapeutyczne?

Przede wszystkim należy sięgnąć po tego typu rozwiązania w momencie, kiedy pacjent wykazuje symptomy depresji, ma stany lękowe, zaburzenia odżywania lub swego rodzaju fobie. Praca nad emocjami, lękami w przypadku żałoby, poczucia bezradności, braku chęci i motywacji do działania bywa naprawdę pomocna i przywraca człowieka z powrotem do życia oraz pomaga mu się uporać ze złym poczuciem braku własnej wartości. Często mówi się, że psychoterapeuta to pewnego rodzaju przewodnik podczas podróży, jaką pacjent musi odbyć w głąb siebie.

Rodzaje psychoterapii

W medycynie rozróżnia się kilka rodzajów terapii, dzięki czemu można wybraną metodę idealnie dopasować do zaburzeń pacjenta. Metody różnią się między sobą źródłem inspiracji, podejściem do pacjenta oraz sposobem prowadzenia zajęć. Do najważniejszych rodzajów możemy zaliczyć poniższe terapie:

  • poznawczo-behawioralną;
  • humanistyczną;
  • Gestalt;
  • systemową;
  • narracyjną;
  • psychoanalizę;
  • psychodynamiczną.

Dzięki tak dużemu wachlarzowi możliwości i narzędzi psychoterapeuci mogą idealnie dostosować metody leczenia do indywidualnych zaburzeń pacjenta i dzięki temu są mu w stanie lepiej pomóc w uporaniu się z własnymi, przytłaczającymi emocjami i na nowo zbudować poczucie własnej wartości.

Copyright © 2021 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl