Zakres usług psychiatrycznych

Droga brukowa prowdząca do kliniki w sochaczewie, gdzie pomocy udziela psychiatra

Klinika zdrowia psychicznego

Specjalizujemy się w leczeniu:

Skuteczna droga do zdrowia psychicznego

Złożoność, zmienność, niedookreśloność ludzkiej psychiki może być zarówno fascynująca jak i budzić obawy i dawać uczucie bezradności u osób, które doświadczają kryzysu psychicznego. Dzięki stałemu rozwojowi medycyny i psychologii posiadamy coraz większą wiedzę na temat tego bardzo złożonego aspektu życia człowieka jakim jest jego zdrowie psychiczne.

Naturalną reakcją osoby doświadczającej cierpienia zarówno psychicznego jak i fizycznego jest próba radzenia sobie samemu z problemem. Czasami jednak potrzebna jest nam pomoc osób posiadających profesjonalne przygotowanie w określonej dziedzinie. Pacjenci często mają wątpliwość czy powinni w pierwszej kolejności udać się do psychiatry czy do psychologa. Kolejność ta jest mniej istotna w obliczu badań które wskazują że tylko około 30 % osób wymagających opieki psychiatryczno-psychologicznej zwraca się o pomoc. Pierwszy krok bywa najtrudniejszy ale jest zawsze konieczny aby osiągnąć cel jakim jest odzyskanie zdrowia.

Niezwykle trudno jest odpowiedzieć na pytanie jakie objawy powinny być powodem konsultacji u psychiatry lub psychologa. Z jednej strony mogą być to napady paniki z obawą o swoje życie i wielokrotnymi konsultacjami w SOR, z drugiej dyskretne zaburzenia koncentracji i uwagi, zaburzenia snu czy wycofanie z relacji społecznych. Czasami choroby psychiczne rozpoczynają się nagle i skutkują wyraźną zmianą w funkcjonowaniu innym razem objawy narastają powoli pozostając nierozpoznane przez wiele lat. W wielu przypadkach zaburzenia psychiczne przebiegają manifestując się licznymi, zmiennymi objawami fizycznymi. Pacjenci poszukując przyczyny somatycznej swoich dolegliwości, wykonują liczne badania diagnostyczne, podejmują wielokierunkowe leczenie, które nie przynosi spodziewanych efektów, gdy przyczyna objawów leży w zaburzeniach nerwicowych.

W ostatnich latach zyskuje na popularności holistyczne podejście do pacjenta i coraz częściej w takich sytuacjach lekarze innych specjalności sugerują pacjentowi konsultację psychiatryczną. Wielodniowe obniżenie nastroju, uczucie ciągłego wyczerpania nieustępujące po wypoczynku, stałe rozdrażnienie, utrata możliwości odczuwania przyjemności i satysfakcji życiowej powinny być przyczyną konsultacji psychiatrycznej lub psychologicznej. Obecnie w Polsce w wyniku samobójstw umiera niemal dwukrotnie więcej osób niż ginie w wypadkach samochodowych, dlatego każde wystąpienie myśli lub tendencji samobójczych powinno skutkować konsultacją psychiatryczną. Część chorób psychicznych może objawiać się w sposób całkowicie niezrozumiały dla otoczenia. Występowanie takich objawów jak halucynacje, urojenia, zaburzenia świadomości zawsze świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu mózgu i wymaga konsultacji psychiatry.

Specjalista psychiatra posiadając gruntowną wiedzę medyczną zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych. Do postawienia odpowiedniej diagnozy i ustalenia leczenia konieczne jest badanie psychiatryczne, czasami wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych, badań obrazowych (np. tomografii głowy), uzyskanie konsultacji od innych specjalistów. Badanie psychiatryczne polega na rozmowie z pacjentem w czasie której lekarz zbiera ogólny wywiad, ustala objawy chorobowe, poszukując również ich przyczyn. W wielu przypadkach bardzo pomocny jest również wywiad dotyczący problemów pacjenta od osób bliskich. Po ustaleniu diagnozy, lekarz psychiatra może zalecić leczenie farmakologiczne oraz podjęcie psychoterapii. Występowanie objawów chorobowych może również skutkować niezdolnością do wykonywania pracy zawodowej. W takim przypadku specjalista psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie.

Do psychologa możemy wybrać się po poradę lub z problemami dnia codziennego np.: kłopoty w pracy, nieporozumienia z partnerem, kłopoty wychowawcze, apatia czy przygnębienie lub wtedy, gdy potrzebujemy diagnozy osobowości.

Do psychoterapeuty warto pójść wtedy, kiedy jest nam trudno radzić sobie z emocjami(złość, smutek, poczucie winy itp) i trwa to dłuższy czas, kiedy nie potrafimy realizować swoich pragnień, zauważamy, że źródło naszych kłopotów może tkwić w nas samych. Do psychoterapeuty warto iść z depresją, zaburzeniami odżywiania, napadami lęku, fobią, obsesyjnymi myślami, przymusem powtarzania określonych czynności, przedłużającą się żałobą, trudnościami w budowaniu związków itd.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl