Leczenie uzależnienia od hazardu

W naszej Klinice, dzięki współpracy lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów możemy zaoferować pacjentom na terenie Sochaczewa kompleksowe leczenie uzależnień od hazardu. Zapraszamy do kontaktu i odwiedzania kliniki!

Czym jest uzależnienie od hazardu?


Uzależnienie od hazardu to zaburzenie kontroli impulsów, w którym osoba nie może powstrzymać się od gry, pomimo negatywnych konsekwencji w różnych obszarach życia. Charakteryzuje się nieodpartą chęcią do gry, zwiększaniem stawek, frustracją przy próbach zaprzestania, próbami odzyskania straconych pieniędzy oraz ukrywaniem swojego zachowania. Leczenie tego zaburzenia może obejmować terapię behawioralną, wsparcie grupowe i leczenie farmakologiczne.

Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?


Objawy uzależnienia od hazardu obejmują nieodpartą chęć do gry, zwiększanie stawek dla większego podniecenia, niepowodzenia w próbach ograniczenia gry, nerwowość przy próbach zaprzestania, kontynuowanie gry w celu odzyskania straconych pieniędzy, kłamstwo na temat zaangażowania w hazard, ryzykowanie ważnych związków i możliwości oraz poleganie na innych do zdobycia pieniędzy na hazard. Te symptomy mogą wymagać profesjonalnej pomocy.

Jakie są przyczyny uzależnienie od hazardu?


Uzależnienie od hazardu może wynikać z różnych przyczyn, w tym biologicznych (genetyka, zmiany w chemii mózgu), psychologicznych (problemy emocjonalne, stres), społecznych (wpływ rodziny i przyjaciół, akceptacja społeczna hazardu), środowiskowych (łatwa dostępność hazardu) oraz związanych z innymi zaburzeniami psychicznymi (np. zaburzenia nastroju, lękowe). Rozpoznanie tych czynników jest istotne dla efektywnego leczenia i wsparcia osób uzależnionych od hazardu.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?


Leczenie uzależnienia od hazardu zwykle obejmuje terapię behawioralną, taką jak terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zrozumieć i zmienić niezdrowe przekonania i nawyki. Czasem stosuje się też leczenie farmakologiczne na współwystępujące zaburzenia psychiczne. Wsparcie grupowe, jak Anonimowi Hazardziści, oraz terapia rodzinna, są ważne dla wsparcia społecznego i naprawy relacji. Zarządzanie finansami również jest kluczowe ze względu na częste problemy finansowe wynikające z hazardu. W większości przypadków stosuje się leczenie ambulatoryjne. Również edukacja na temat skutków hazardu jest istotną częścią procesu leczenia.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl