Kim jest psycholog? Czym się zajmuje?

W życiu każdego z nas może pojawić się konieczność skorzystania z pomocy psychologicznej? Psycholog stawia diagnozę psychologiczną na podstawie wywiadu z pacjentem oraz wybiera odpowiednie metody terapii, żeby doprowadzić do odzyskania dobrego samopoczucia pacjenta. Co się kryje za praktykami psychologa?

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Psycholog, czyli kto?

Psycholog jest wykwalifikowaną osobą do udzielania pomocy psychologicznej. Pracę psychologiczną możemy podzielić na dwa rodzaje: diagnostyka oraz pomoc psychologiczna. Psychologiem zostaje osoba po ukończeniu studiów magisterskich z kierunku psychologii. Psycholog kliniczny dodatkowo ukończył studia podyplomowe na kierunku psychologii klinicznej.

Warto zwrócić uwagę, że psycholog podejmuje się podobnej dziedziny, co wcześniej omawiani przez nas psychiatrzy i psychoterapeuci. Choć teoretycznie możemy powiedzieć, że to jedno i to samo, praktycznie nie. Psychologa różnią przede wszystkim kompetencje. Psycholog udziela pomocy z zakresu diagnostyki psychologicznej np. testy psychologiczne. Nie może wdrażać do leczenia farmakoterapii. Uprawnienia pod tym kątem ma wyłącznie psychiatra. Psycholog stara się dobrać odpowiednie metody, żeby bez ingerencji leków, pomóc z problemami życia codziennego np. stres.

Kto powinien udać się do psychologa?

Praca z psychologiem może pomóc Wam w uporaniu się z trudami życia codziennego. Psychologa bardzo często odwiedzają dzieci mierzące się z problemami szkolonymi czy sytuacjami rodzinnymi (np. rozwód rodziców). Z pomocy psychologicznej korzystają również pary mierzące się z problemami w związku, z kórymi nie potrafią poradzić sobie same np. problem porozumienia się z partnerem. Z pomocy psychologa korzystają np. sportowcy czy młodzieży, borykająca się z trudnościami na pewnych etapach życia, jak porażki szkolne lub sportowe. Pomoc psychologa jest nieoceniona i warto po nią sięgnąć, kiedy poczujecie, że sytuacja Was przerasta.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl