Kim jest psychiatra? Czym się zajmuje?

Kto z nas nie przechodził trudnego okresu w swoim życiu? Niestety nie wszyscy radzą sobie z problemami na tyle dobrze, że mogą o nich zapomnieć. Z roku na rok zwiększa się procent osób borykających się z trudnościami zdrowia psychicznego. Nieprzyjemne doświadczenia są źródłem stresów pourazowych czy stanów depresyjnych. U kogo szukać pomocy? Odpowiedź, a raczej pomoc, znajdziecie u psychiatry. Specjalisty od zdrowia psychicznego.

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Czym się zajmuje psychiatra?

Psychiatra jest specjalistą w leczeniu problemów zdrowia psychicznego. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu może określić źródła problemów i opracować metody, którymi wspólnie odzyskacie komfort życia, i zapanujecie nad problemami. Niesłusznie pacjenci są negatywnie nastawieni do psychiatrów. Nieuzasadnione są obawy, że psychiatra lekceważąco podejdzie do Waszego problemu i nastawi się wyłącznie na korzyści finansowe. Psychiatra jest wykwalifikowanym specjalistą od diagnozowania i leczenia zaburzeń psychicznych. Leczenie pod opieką psychiatry opiera się głównie na zastosowaniu odpowiednich leków.

Konsultacja na wczesnym etapie potrafi wykryć poważne schodzenia i zareagować w porę. Nie wszystkie schorzenia wymagają leczenia farmakologicznego. O jego konieczności decyduje prowadzący specjalista.

Kiedy powinienem udać się do psychiatry?

Pierwsze objawy schorzeń psychicznych mogą wydawać się błache. Bardzo często są one lekceważone w początkowym stadium. Powinniście udać się do psychiatry od razu po zauważeniu pierwszych symptomów. Diagnoza na wczesnym etapie zwiększa szansę na pomyślny wynik leczenia. Objawy, które powinny skłonić do konsultacji psychiatrycznej to między innymi:

– Stany lękowe
– Nerwowość, drażliwość
– Stałe przygnębienie
– Znaczna zmienność nastrojów
– Ogólne osłabienie
– Objawy fizyczne nie znajdujące uzasadnienia w badaniach np. kołatania serca i bóle głowy niezależne od aktywności fizycznej

Uważnie obserwujcie siebie i swoich bliskich. Reagujcie w porę. Nie czekajcie, aż objawy przybiorą na sile.

Jakie choroby leczy psychiatra?

Psychiatra zajmuje się leczeniem wszystkich chorób i zaburzeń psychicznych. Bardzo często współpracuje z psychologiem przy leczeniu takich chorób jak:

– Nerwice
– Depresje
– Przewkleły stres
– Bezsenność
– Schizofrenia
– Zaburzenia osobowości

Jak przebiega wizyta u psychiatry?

Na to pytanie odpowiedzieliśmy w osobnym artykule, gdzie dokładnie opisaliśmy przebieg pierwszej wizyty u psychiatry. Podsumowując informacje: Psychiatra podczas wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Na jego podstawie może ocenić przyczynę problemów oraz jego rodzaj. Diagnoza jest konieczna do ułożenia planu leczenia. Na tym etapie psychiatra może stwierdzić, czy konieczne będzie leczenie wyłącznie farmakologiczne, czy może konieczna będzie interwencja psychologa i podjęcie psychoterapii.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl