Czym jest depresja sezonowa?

„Depresja sezonowa” jest potocznym terminem, przez wielu cierpiących na nią, wręcz nadużywana. Osoby twierdzące, że mają depresję sezonową, przypisują jej obecność do warunków pogodowych np. utrzymujący się jesienny klimat czy deszcz za oknem. Ile w tym prawdy? I jak pomóc takiej osobie?

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

O co chodzi w depresji sezonowej?

Zjawisko depresji sezonowej istnieje naprawdę. Choć nie jest ona zaliczana do oficjalnej kwalifikacji chorób, to jest uznawana przez psychiatrów za realny problem. Fachowcy określają ten rodzaj depresji jako chorobę afektywną, która może dotykać aż 2% populacji Europy. W rzeczywistości mówimy o nawet 800 tysiącach cierpiących pacjentów.

Jako przyczynę depresji sezonowej dopatruje się nadmierną ilość melatoniny, czyli hormonu snu, w okresie jesienno-zimowym (czas, kiedy do naszego organizmu dociera zbyt mała ilość promieni słonecznych wytwarzających m.in. witaminę D). Nadmierne wydzielanie melatoniny przyczynia się do niewłaściwego wydzielania serotoniny wpływającej na nastrój.

Przyczyny depresji sezonowej

Depresja sezonowa objawami bardzo przypomina zwykłą depresje. Zazwyczaj wyszczególniamy następujące symptomy:

– Zaburzenia napędu
– Przewlekłe zmęczenie
– Brak apetytu
– Bezsenność
– Apatia
– Brak nastroju
– Uczucie niepokoju lub lęku
– Uczucie smutku

Jak zdiagnozować sezonową depresję?

Kluczowa jest obserwacja pacjenta. Zwróćcie uwagę na długość występujących objawów. Powinniście skontaktować się z lekarzem jeżeli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tygodnie. Warto zwrócić uwagę na cykliczność objawów. O depresji sezonowej świadczy nasilenie objawów w okresie jesienno-zimowych oraz ich wyciszeniu wraz z okresem wiosennym.

Niezwłocznie skonsultujcie się z lekarzem po zaobserwowaniu objawów. Diagnoza we własnym zakresie może być mało skuteczna, co doprowadzi do braku leczenia, a tym samym pogorszenia stanu zdrowia.

Jak leczyć depresję sezonową?

Psychiatrzy są specjalistami, do których powinniście udać się z podejrzeniem depresji sezonowej. Psychiatra zdecyduje i metodzie leczenia po przeprowadzeniu podstawowego wywiadu z pacjentem. Do najczęstszych metod leczenia depresji sezonowej zaliczamy:

– Fototerapia – Nasłonecznianie skóry za pomocą specjalistycznych lamp. Służą one do zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia organizmu w celu uzupełnienia braków np. witamina D3
– Farmakologiczne – Psychiatra może podjąć decyzję o zażywaniu leków przeciwdepresyjnych przez pacjenta.
Psychoterapia – Cykl spotkań ułatwiających pacjentowi pogodzenie się z chorobą i wypracowaniu metod do łagodzenia objawów.
– Styl życia – Zbalansowana dieta oraz nowe nawyki mogą okazać się bardzo skuteczne do złagodzenia objawów depresji sezonowej.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl