Zaburzenia snu – Co to jest? Jak leczyć

Zaburzenia snu są problemem zdrowotnym o szerokim spektrum objawów: od problemów z zaśnięciem, po wielokrotne wybudzenia w ciągu nocy. Z problemem zburzeń snu boryka się duża część społeczeństwa. W poniższym artykule przybliżmy temat zaburzeń snu oraz omówimy metody ich leczenia.

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Czym są zaburzenia snu?

Szacuje się, że około 30% społeczeństwa cierpi na zaburzenia snu, z czego u 10% zdiagnozowano bezsenność. Zaburzenia snu są problemem zdrowotnym, który zaniedbany negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu m.in. gospodarkę hormonalną, ogólne samopoczucie, odporność, sprawność fizyczną.

Zaburzenia snu możemy podzielić na:
– Wtórne czyli towarzyszące innym chorobom psychicznym lub somatycznym.
– Pierwotne dzielące się na parasomnie i dyssomnie: przykładem parasomii jest lunatykowanie, dyssomnią określamy natomiast nieprawidłową jakość lub ilość snu.

Objawy zaburzeń snu

Do objawów zaburzeń snu należą:
– Bezsenność czyli brak całkowitego zaśnięcia lub problem z zaśnięciem.
– Zaburzenia rytmu snu i czuwania pojawiające się przy braku synchronizacji naszego organizmu z otoczeniem
– Nagłe napady senności
– Paraliż senny czyli paraliż ciała, uczucie zwiotczenia mięśni, przy zachowanej świadomości
– Omamy senne będące realistycznymi wyobrażeniami podczas snu
– Lęki nocne i koszmary senne

Przyczyny zaburzeń snu

Przyczyny wywołujące problemy ze snem możemy podzielić na cztery typy:
– Choroby somatyczne, skutki uboczne przyjmowanych leków
– Psychologiczne, np. związane z sytuacjami życiowymi o dużym natężeniu emocjonalnym np. stres w pracy
– Genetyczne, kiedy nasz organizm ma skłonność do lekkiego lub krótkiego snu.
– Brak higieny snu wywołanej nieregularnym trybem życia lub praktykowaniem nawyków negatywnie rzutującym na sen np. zbyt krótki czas od ostatniego posiłku do snu lub długotrwałe korzystanie przed snem z urządzeń elektronicznych.

Leczenie zaburzeń snu

Leczenie zaburzeń snem należy rozpocząć od postawienie właściwej diagnozy. W pierwszej kolejności można udać się do lekarza rodzinnego. Lekarz oceni stan zdrowia i zleci wykonanie podstawowych, żeby wykluczyć występowanie chorób i problemów, które mogą wywołać problemy ze snem.

Jeżeli zaburzenia snu utrzymują się dłuższy czas, a zastosowane przez lekarza rodzinnego leczenie nie przynosi efektu, warto zasięgnąć porady specjalisty psychiatry lub skorzystać z pomocy poradni leczenia zaburzeń snu, gdzie możliwe jest przeprowadzenie bardziej specjalistycznych badań np. badanie polisomongraficzne.

Leczenie przewlekłych zaburzeń snu powinno przebiegać pod opieką doświadczonego lekarza psychiatry. Niewłaściwe stosowanie leków nasennych może doprowadzić do uzależnienia. Z tego powodu często w zaburzeniach snu wykorzystuje się leki z innych grup np. leki przeciwdepresyjne lub przeciwpsychotyczne. Najistotniejsze jednak jest usunięcie przyczyny zaburzeń snu, właściwe leczenie schorzeń somatycznych i zaburzeń psychicznych, zadbanie i higienę snu, wyeliminowanie używek, ograniczenie negatywnego wpływu stresu

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl