Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu może przybierać różne formy. Od gry w jednorękiego bandytę po kompulsywnie wysyłane smsy. Na czym polega ta forma uzależnienie? Jak sobie z nią poradzić?

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

O co chodzi w uzależnieniu od hazardu?

Często uzależnienie od hazardu ma niewinne początki zaczynające się na grach ogólnodostępnych nie wymagających od chorego angażu myślowego np. automaty. Od kilku gier przeradza się w całe dnie rozgrywek i utraty środków finansowych. Pierwsze wygrane motywują gracza po ponownego poszukiwania takiego uczucia. Gdzie należy szukać źródła problemu? Zazwyczaj leży ono w poszukiwaniu adrenaliny, tymczasowej ekscytacji/szczęścia czy konieczność poprawienia sytuacji finansowej.

Objawy uzależnienia od hazardu

W uzależnieniu od hazardu jest w jednym podobnie jak w innych uzależnieniach pacjent nie zdaje sobie sprawy z problemu jaki ma. Chory uważa, że jest z nim wszystko ok, kiedy bliscy zarówno dostrzegają problem jak i osobiście doświadczają objawów uzależnienia. Do objawów zaliczamy:

– Kontynuacja gry hazardowej mimo braku satysfakcji czy korzyści.
– Pragnienie kontynuacji gry.
– Nieustanne myślenie o rozgrywce.
– Okłamywanie najbliższych na rzecz grania.
– Kradzieże na zdobycie środków do grania.
– Pożyczki, zadłużanie się.
– Okłamywanie najbliższych.
– Zaniedbywanie obowiązków rodzinnych i służbowych.

Fazy uzależnienia od hazardu

Omawiany rodzaj uzależnienia możemy podzielić na cztery fazy, przez które przechodzi każdy uzależniony. Są nimi:
– Faza zwycięstwa, podczas której uzależniony przystępuje do gier okazjonalnie. Pierwsze zwycięstwa, nawet drobne, działają motywacyjnie do kontynuowania procesu.
– Faza strat zaczyna przynosić uzależnionemu porażki. Chory kontynuuje grę, aby wygraną odrobić straty. W tej fazie zaczyna się zaniedbywanie rodziny, bliskich czy pracy.
– Faza desperacji przynosi choremu zmęczenie psychiczne. Podczas niej może dojść do zadłużeń, pożyczeń, problemów finansowych.
– Faza utraty nadziei jest ciągiem niekorzystnych doświadczeń dla uzależnionego – od problemów finansowych po utratę bliskich.

Jak leczyć uzależnienie od hazardu?

Proces leczenia należy rozpocząć od postawienia diagnozy i uświadomienia chorego o jego problemie. Uświadomienie jest pierwszym krokiem, podczas którego chory dostrzeże, że dotychczasowe uczucie „jest ok” było złudne i zmotywuje go do działania. Po tym kroku psychiatra/psycholog prowadzący zdecyduje o dalszym toku leczenia. Podstawą leczenia jest psychoterapia grupowa lub indywidualna. W niektórych powikłanych przypadkach, gdy uzależnieniu od hazardu towarzyszą inne zaburzenia psychiczne np. zaburzenia depresyjne, może zajść konieczność stosowania odpowiednich leków.

Copyright © 2024 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl