Schizofrenia jest skomplikowanym problemem natury psychicznej, mającym duże znaczenie społeczne. Nadal jest to problem dla wielu uchodzący za wstydliwy. Czym jest schizofrenia i jak sobie z nią poradzić?
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
Czym jest schizofrenia?
Nie ma prostej definicji schizofrenii. Utarł się stereotyp o rozszczepionej osobowości, co nie jest do końca trafne od strony medycznej. W schizofrenii obserwujemy zaburzenia funkcjonowania i rozpad osobowości człowieka. Pacjent chorujący na schizofrenię często prezentuję zaburzoną oceną własnej osoby i otoczenia. Choroba dotyka około 1% społeczeństwa, ale konsekwencje choroby dotykają również bliskich pacjenta i generują ogromne koszty społeczne. A skoro o zachorowaniu mowa, po czym można ją stwierdzić?
Objawy schizofrenii
Schizofrenia najczęściej daje o sobie znać na wczesnym etapie dorosłości. Wśród podstawowych objawów schorzenia wymieniamy:
– Ambiwalencję ( występowanie równoczęśnie dówch przeciwstawnych myśli)
– Zaburzenia afektu ( ubogość mimiki, spłycenie emocjonalne)
– Autyzm (wycofanie i brak potrzby kontaktów społecznych)
– Zaburzenia funkcji poznawczych ( trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci)
– Omamy i urojenia ( wrażenia słyszenia głosów, szeptów, podpowiedzi, komentarzy, nieprawidłowe sądy, dziwaczne wypowiedzi)
Rodzaje schizofrenii
Schizofrenię można podzielić się na kilka rodzajów, w zależności od dominujących objawów i przebiegu. W praktyce obraz i przebieg schizofrenii jest często zmienny i trudno jest jednoznacznie wskazać typ choroby u danego pacjenta. Możemy odróżnić:
– Schizofrenię rezydualną – Stabilny przebieg z utrzymującymi się przewlekle objawami chorobowymi
– Schizofrenia katatoniczna – Chory cechuje się napadami milczenia, zahamowania, niekiedy osłupienia.
– Schizofrenia paranoidalna – Choroba z przewagą omamów i urojeń.
– Schizofrenia hebefreniczna – Najbardziej nieprzewidywalna odmiana z chaotycznym zachowaniem.
– Schizofrenia prosta – Choroba zaczną się często niepostrzeżenie doprowadzając jednak do załamania linii życia.
– Schizofrenia niezróżnicowana – Łączy w sobie różne objawy z wcześniej opisanych rodzajów bez wyraźnej przewagi któregoś z nich .
Przyczyny schizofrenii
Schizofrenia jest przedmiotem badań od wielu lat. Naukowcy do tej pory nie potrafią wskazać jednoznacznych przyczyń odpowiedzialnych za wystąpienia chorobowy. Podejrzewa się, że do wystąpienia choroby konieczne jest zaistnienie kilku niekorzystnych czynników z poniżej wymienionych
– genetycznych
– biologicznych
– środowiskowych
– psychologicznych
– społecznych
Leczenie schizofrenii
Schizofrenia jest chorobą, która ma najczęściej charakter przewlekły. Na szczęście czasy gdy psychiatria zajmowała się tylko izolacją chorych na schizofrenię dawno minęły. Obecnie posiadamy szereg nowoczesnych leków, dzięki którym chorzy, którzy doświadczyli psychozy mogą wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Niezwykle ważne jest regularne przyjmowanie leków pod kontrolą specjalisty psychiatry, tak aby objawy chorobowe mogły być w jak największym stopniu kontrolowane. Leczenie schizofrenii powinno być kompleksowe i obejmować:
– Terapię farmakologiczną np. podawanie leków przeciwpsychotycznych
– Psychoterapię
– Wsparcie społeczne
Nowoczesne leczenie schizofrenii powinno dążyć aby pacjent uzyskał pomoc bez długotrwałej izolacji ze swojego środowiska, powinno być oparte głównie o regularne leczenie ambulatoryjne z ograniczeniem do minimum ryzyka hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym.
Na terenie naszej przychodni zajmujemy się leczeniem schizofrenii. Zapraszamy do skontaktowania się z naszą placówką, jeżeli są Państwo chorzy na schizofrenię lub podejrzewają ją u siebie lub kogoś bliskiego. Specjalizujemy się również w leczeniu innych schorzeń, więcej o naszych usługach psychiatrycznych.