Starsze osoby muszą borykać się z wieloma problemami zarówno związanymi z ich kondycją fizyczną, jak i zdrowiem psychicznym. Wraz z wiekiem pogłębia się ich poczucie osamotnienia i odrzucenia. Warto w tym czasie zadbać o właściwą opiekę psychologiczną dla seniorów, aby nie dopuścić do rozwoju apatii lub depresji.
W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!
Jakie problemy mają osoby starsze?
Wiele trudności dotyczących seniorów jest wynikiem ich samotności. Starsze osoby pozbawione codziennej opieki bliskich osób nie są w stanie poradzić sobie ze stojącymi przed nimi wyzwaniami. Czują się odrzucone przez społeczeństwo i niepotrzebne. Często muszą prosić o pomoc, co jeszcze bardziej pogłębia ich poczucie słabości. Z tego powodu narasta w nich frustracja i stopniowo całkowicie zamykają się we własnym świecie wspomnień i żalu za minionymi latami.
Kiedy zadbać o pomoc psychologiczną dla seniora?
Lekarz psychiatra lub wykwalifikowany psycholog powinni pojawić się w życiu seniora już w początkowej fazie pojawienia się problemów. Wprowadzenie pomocy psychologicznej wskazane jest gdy osoby starsze:
– bagatelizują wszelkie objawy problemów psychicznych
– mają trudności ze snem
– znacznie zmieniają się ich nawyki żywieniowe i na przykład jedzą dużo więcej słodyczy niż wcześniej
– nie wychodzą z domu i unikają spotkań w gronie rodzinnym
– rezygnują z jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zamieniając ją na wielogodzinne oglądanie telewizji
Jakie zasady wprowadzić w codziennym życiu seniora?
Rutyna oraz stałe punkty sprawiają, że starsze osoby odzyskują kontrolę nad swoim życiem. Dzięki temu unikają groźnego w skutkach uczucia bezsensowności i bezproduktywności. Warto wyznaczyć godziny pobudek i posiłków. W codziennym planie powinien znaleźć się również czas na zajęcia organizowane przez ośrodki integrujące osoby starsze. U podstaw znacznej części problemów psychologicznych seniorów znajduje się samotność. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o stały kontakt osób starszych z rodziną oraz lokalną społecznością. W wielu miejscowościach organizowane są kluby dla seniorów. Ich działalność polega na organizowaniu zajęć ruchowych, artystycznych i naukowych i przede wszystkim doprowadzają do integracji osób starszych.