W naszej Klinice, dzięki współpracy lekarzy psychiatrów i psychoterapeutów możemy zaoferować pacjentom na terenie Sochaczewa kompleksowe leczenie zaburzeń depresyjnych. Zapraszamy do kontaktu i odwiedzania kliniki!
Co to jest depresja?
Depresja to choroba. To krótkie pierwsze zdanie definiujące depresję jest niezwykle ważne aby właściwie walczyć z zaburzeniami depresyjnymi, które mogą pojawić się w każdym wieku i dotykają coraz większego odsetka społeczeństwa. Wychodząc z założenia, że depresja jest chorobą, należy wyraźnie sprzeciwić się poglądom, że depresja to słabość, lenistwo, próba ucieczki od obowiązków, wymówka, smutek będący skutkiem trudności życiowych. Jak w każdej chorobie osoba dotknięta depresją odczuwa cierpienie, a objawy chorobowe upośledzają funkcjonowanie pacjenta. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja stanie się najczęściej występującą chorobą na świecie. Depresję od smutku odróżnia długość jej trwania (co najmniej 2 tygodnie), częste występowanie bez bezpośredniego związku z bieżącymi sytuacjami stresowymi i znaczny negatywny wpływ na funkcjonowanie pacjenta. Osoby chore na depresję nie są w stanie wykonywać obowiązków zawodowych i codziennych czynności. Pacjenci zwykle wycofują się z relacji społecznych i zaprzestają dotychczasowych zainteresowań. Samopoczucie nie ulega poprawie pomimo odpoczynku. Chorym towarzyszy uczucie bezsilności, bezradności, niezrozumienia przez otoczenie, co dodatkowo utrudnia zwrócenie się o pomoc.
Jakie są objawy depresji?
Podstawowymi objawami depresji są obniżenie nastroju oraz zmniejszenie zainteresowania czynnościami dnia codziennego, wszystko co wcześniej sprawiało osobie chorej na depresję radość staje się obojętne i pozbawione w jej odczuciu sensu. W depresji pojawią się zwykle uczucie wyczerpania i zmęczenia. Pacjencji chorujący na depresję często skarżą się na zaburzenia koncentracji i uwagi, szczególnie widoczne przy wykonywaniu mniej rutynowych zadań. Pojawia się niska samoocena, negatywna ocena własnych dotychczasowych dokonań i brak nadziei na przyszłość. W depresji może pojawić się utrata apetytu i związany z tym spadek wagi. U części pacjentów występuje z kolei zwiększona tendencja do spożywania słodyczy lub posiłków typu fast food. Bardzo częstym objawem zaburzeń depresyjnych są zaburzenia snu. Mogą to być trudności w zasypianiu, wielokrotne przebudzenie się w nocy, wybudzanie się wcześnie nad ranem i niemożność ponownego zaśnięcia. U części pacjentów występować może z kolei nadmierna senność, szczególnie w ciągu dnia. Depresji mogą również towarzyszyć takie fizyczne objawy jak migreny, suchość w gardle, zaburzenia miesiączkowania, spadek libido, niespecyficzne dolegliwości bólowe. Czasami przy znacznym nasileniu objawów chorobowych myśli depresyjne mogą osiągać poziom urojeń. Pacjent może wtedy twierdzić, że jest za coś winny, że spotka go kara, może mieć poczucie że wszystko ulegnie niebawem zniszczeniu i przyszłość oznacza jedynie cierpienie. W takich sytuacjach pojawiają się często myśli samobójcze mogące prowadzić do wystąpienia tendencji samobójczych. Należy podkreślić, że nieleczona depresja może okazać się chorobą śmiertelną, a skuteczne samobójstwo może dotyczyć nawet kilkunastu procent osób chorych na depresję.
Jak leczymy depresję?
Najważniejsze w leczeniu depresji jest aby je w ogóle podjąć. Po pomoc można się zwrócić w pierwszej kolejności od lekarza rodzinnego. Jednak w w przypadku utrzymujących się objawów chorobowych pacjent powinien być pod opieką psychiatry. Aby zastosować odpowiednie leczenie konieczne jest badanie psychiatryczne, a czasami wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych i obrazowych. Leczenie depresji opiera się stosowaniu leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. Obecnie dysponujemy całym szeregiem nowoczesnych leków przeciwdepresyjnych. Postęp w tym zakresie jaki dokonał się od wynalezienia pierwszego leku przeciwdepresyjnego w latach 50 XX wieku powoduje, że obecnie większość pacjentów z depresją można skutecznie i bezpiecznie leczyć w trybie ambulatoryjnych, unikając konieczności hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Leczenie depresji jest długotrwałym procesem. Stosowanie leków przeciwdepresyjnych konieczne jest zwykle przez okres co najmniej 6 miesięcy od momentu ustąpienia objawów. Czasami w przypadku nawrotowości depresji konieczne jest również leczenie przewlekłe. Pacjenci często wyrażają obawę przed uzależnieniem się do leków przeciwdepresyjnych i że skutki uboczne uniemożliwią im właściwe funkcjonowanie. Obecnie, dzięki dużemu wyborowi leków przeciwdepresyjnych, udaje się zwykle tak dobrać lek aby pacjent nie odczuwał jego negatywnych skutków. Należy również podkreślić, że nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie prowadzą do uzależnienia.
Oprócz farmakoterapii bardzo istotną składową leczenia depresji jest psychoterapia. Dzięki psychoterapii można osiągnąć redukcję objawów depresyjnych, ale co najważniejsze u wielu pacjentów można wyeliminować czynniki, które mogą sprzyjać nawrotom zaburzeń depresyjnych.