Zaburzenia Snu – Przyczyny, objawy i leczenie

Cierpią Państwo na zaburzenia snu? Kliniczny problem, który dotyka coraz większą część społeczeństwa. Problem przez wielu bagatelizowany. Niesłusznie, ponieważ zaburzenia snu są jednym z wielu przejawów zaburzonego funkcjonowania naszego organizmu. Jakie są źródła zaburzeń snu? Co z nimi zrobić? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W naszej klinice mogą Państwo skorzystać z usług doświadczonego psychiatry i psychologa. Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką. Wspólnie opracujemy drogę ku zdrowiu psychicznemu!

Jakie są przyczyny zaburzeń snów?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, zaburzenia snu mogą być objawem różnych schorzeń naszego organizmu – począwszy od wpływu używek, niektórych leków, poprzez choroby somatyczne np. nadczynność tarczycy, a skończywszy na wielu zaburzeniach psychicznych. Do najpopularniejszych przyczyn zaburzeń snu zaliczamy:

– Uwarunkowania psychofizjologiczne – Wpływ sytuacji życiowych na komfort psychiczny pacjenta np. stres w pracy. Sytuacje stresowe początkowo mogą nie dawać o sobie znać. Przybierają one na sile z czasem, aż dają o sobie znać w najmniej oczekiwanym czasie, nawet po kilku latach.
– Brak higieny snu – Powszechnym źródłem zaburzeń snu jest brak przestrzegania zasad higieny snu np. stała pora snu, przesypianie rekomendowanej ilości godzin (od 7 do 9), nie jedzenie bezpośrednio przed snem itp.
– Uwarunkowania genetyczne – Część społeczeństwa przejawia genetyczne skłonności do zaburzeń snu np. płytki i krótki sen. Bagatelizowanie ich może doprowadzić do przewlekłej bezsenności.

Jakie są objawy zaburzeń snów?

Zaburzenia snu to nie tylko trudność w zasypianiu. Objawów jest znacznie więcej, przy których powinna zapalić się Wam czerwona lampka m.in.
– Bezsenność – Długotrwały problem z zasypianiem. Sytuacja powinna wzbódzić zaniepokojenie, jeżeli macie problem z zaśnięciem więcej, niż przez 3 noce w przeciągu tygodnia.
– Nadmierna senność – Śpicie powyżej 9 godzin, a mimo tego chcielibyście więcej? Może to oznaczć że ciepircie na hipersomnię.
– Narkolepsja – Inaczej nazywane napadami snu. Bardzo złożony problem, w którym możemy wymienić paraliże senne, omamy czy nagła skłonność do zaśnięcia nawet podczas aktywności.
– Zaburzenia rytmu snu i czuwania – Najczęściej występujący przy zmianie otoczenia, gdzie panują inne warunki czasowe, a nasz organizm przez dłuższy czas nie może się do nich dostosować.
– Koszmary senne – Negatywne sny wywołujące u śpiącego lęki.
– Lunatykowanie – Nasz organizm funkcjonuje w trakcie snu (np. chodzi po mieszkaniu) bez naszej świadomości.

Jak leczyć zaburzenia snu?

Profilaktykę powinniśmy zacząć od wizyty u internisty, który zleci badania laboratoryjne. Podstawowym krokiem jest wykluczenie chorób somatycznych będących jednym ze źródeł problemów. Jeżeli badania nie wykryją nic niepokojącego, powinniście udać się do psychiatry lub psychologa. Dzięki wizycie u psychologa można określić przyczyny psychofizjoliczne zaburzeń snu. Celem wizyty u psychiatry jest potwierdzenie lub wykluczenie problemów ze snem na podłożu chorób i zaburzeń psychicznych (np depresji, zaburzeń nerwicowych). Wykrycie problemów natury psychicznej będzie skutkowało zaproponowaniem odpowiedniej metody leczenia, psychoterapii u psychologa lub zastosowania odpowiednich leków przez psychiatrę.

Czy leki poprawiające sen uzależniają? I tak i nie. Typowe leki nasenne zwykle porowadzą do uzależnienia, dlatego są możliwe do zastosowania tylko przez krótki, ściśle określony czas (maksymalnie do 4 tygodni). Przy przewlekłych zaburzeniach snu właściwym postępowaniem jest zastosowanie leków które nie wykazują potencjału uzależniającego ( niektóre leki przeciwdepresyjne lub minimalne dawki leków przecipsychotycznych). Dlatego tak istotne jest aby w przypadku przedłużających się zaburzeń snu skonsultować problem ze specjalistą psychiatrą.

Copyright © 2022 | Klinika Zdrowia Psychicznego

Realizacja pixweb.pl